Сторінки пам'яті

Шарковський Олександр Миколайович

21 листопада 2022 року перестало битися серце видатного українського математика, академiка Нацiональної академiї наук України, головного наукового співробітника відділу динамічних систем та фрактального аналізу Інституту математики НАН України,  доктора фізико-математичних наук, професора Шарковського Олександра  Миколайовича. Вiн належав до невеликої когорти вчених, якi сформували математичну концепцiю детермiнованого хаосу i заклали фундамент сучасної хаотичної динамiки. Непересiчним внеском О.М. Шарковського в математичну науку було створення ним основ топологiчної теорiї одновимiрних динамiчних систем та її застосування до нескiнченновимiрних динамiчних систем, нелiнiйних крайових задач i моделювання турбулентностi.

Висловлюємо щирі співчуття рідним, близьким, друзям і колегам вченого у зв'язку з непоправною втратою.

Запрошуємо всіх, хто знав академіка Шарковського, на цій сторінці висловити співчуття та поділитися своїми спогадами і думками про Олександра Миколайовича — вченого, педагога, непересічну людину.



Prof. Derfel Gregory Department of Mathematics, University Ben Gurion Israel


Derfel Gregory

От всех коллег и друзей
Александра Николаевича Шарковского в Израиле
я хочу передать самые искренние соболезнования
его семье и близким, сотрудникам и ученикам.

Александр Ниуколаевич был выдающимся ученым-математиком и
замечательным человеком.

Его уход - это тяжелая утрата для всех, кто знал и любил его.

Александр Николаевич неоднократно был почетным гостем и приглашенным
профессором Университета Бен Гурион, Еврейского университета в Иерусалиме.
Хайфского Техниона, и других университетов Израиля.
Мы с теплотой и благодарностью вспоминаем эти встречи.

Сделанное Александром Николаевичем в математике стало классикой,
а его светлый образ сохранится в памяти, тех кто знал и любил его.

Пусть будет земля ему пухом.


Prof. Gregory Derfel,
Department of Mathematics,
Ben Gurion University,
Israel


Олена Романенко


Сьогодні 7 грудня 2022 р., коли я пишу ці рядки, Олександру Миколайовичу виповнилося би 86 років. Ми б святкували й шанували його, але у Бога свої плани. Я досі не можу усвідомити й прийняти те, що Олександра Миколайовича вже ніколи не буде з нами. Відійшов у вічність Великий Математик, Легенда теорії хаосу, один з небагатьох фундаторів сучасної теорії динамічних систем і хаотичної динаміки. З такими велетами відходить ціла епоха і чи зможуть молодші гідно розвинути їхні надбання? Мусять.

Мені неймовірно поталанило --- Олександр Миколайович був моїм Учителем, який провів мене по науковій стежині зі студентської лави й дотепер, більше 50 років я навчалася і працювала під його "крилом". Він показав мені красу й силу Математики. Без його порад і підтримки, багато чого в моєму науковому житті не відбулося б. Олександр Миколайович не "нянькався" з учнями, окреслював напрямок і відпускав, проте у разі потреби приходив на допомогу. На заліках дозволяв користуватися підручниками: вважав, головне --- вміння застосовувати теорію, а точну формулу можна і призабути. Олександр Миколайович завжди вимагав точності й досконалості досліджень. Зі своїх учнів, попервах просто цікавих до математики, він робив справжніх учених, більшість з яких назавжди залишились вірними Науці.

З часів початку моєї роботи в Інституті математики згадується підготовка першої в моєму "дорослому" житті конференції --- IV Всесоюзної конференції з теорії й застосувань диференціальних рівнянь з відхиленням аргументу (Київ, 1976), проведення якої очолював Олександр Миколайович, а я була ученим секретарем. Ми з ним просиджували цілі дні, обговорюючи і готуючи списки учасників, а потім усім відділом разом із Олександром Миколайовичем друкували адреси, клеїли(!) конверти із запрошеннями і робили розсилку. Тоді в нас і гадки не було про інтернет і електронну пошту, хоча на заході на початку 70-х ця мережа вже об'єднувала декілька сотен вузлів. Так учитель надав мені перший практичний досвід науково-організіційної роботи. Потім були роки і роки спільної з Олександром Миколайовичем праці. Звичайно, не все проходило гладко, але це були маленькі негативні моменти у потоці позитивних і плідних "наукових подій". Інтелігентний, стриманий, спокійний, Олександр Миколайович разом з тим виявляв абсолютну нетерпимість до порушень наукової етики й завжди принципово висловлював свою позицію.

Олександр Миколайович був неймовірно відданий Математиці і вона це оцінила: Олександр Миколайович став всесвітньо знаним математиком уже наприкінці 70-х, хоча в Україні формальна відзнака (звання академіка) його досягнень прийшла з невиправдано великим запізненням. Низка його результатів з топологічної та хаотичної динаміки на десятиліття випередили свій час і лише згодом були якнайвище оцінені світовою математичною спільнотою; вони і донині продовжують стимулювати нові і нові дослідження. Можливо, й певні з його пізніших результатів з теорії розподіленого хаосу також згодом виявляться фундаментально важливими. І ще, не можу не висловити захоплення його рідкісним талантом, притаманним лише великим Дослідникам, --- помічати і долати проблеми, які спершу виглядають суто спеціальними, але з часом набувають загальнонаукового значення.

Я завжди була й залишаюся відданою ученицею Олександра Миколайовича. І я вдячна Провидінню, що, не зважаючи на повітряні тривоги, ракетні обстріли, блекаути, короновірус, чимало його учнів, друзів та колег змогли персонально попрощатися з ним і провести в останню путь. Світла і вічна йому пам’ять. А в світовій Науці його ім'я закарбовано назажди.


Олена Романенко

30 грудня минає 40 днів як відійшов у вічність Олександр Миколайович Шарковський -- геніальний математик і потужна особистість, один з тих небагатьох, хто уособлює собою новітній етап розвитку теорії динамічних систем і становлення математичної теорії хаосу.

За християнством у цей день душа назавжди полишає наш світ. В англосаксонській традиції кажуть, що людина пішла до своєї слави. Стосовно Олександра Миколайовича це не просто номінальні слова, це дійсно так -- славетність його імені в математичній науці незаперечна, його внесок у загальносвітову науку важко переоцінити. За життя Олександр Миколайович особливо не прагнув слави, не надавав надто великого значення визнанню своїх досягнень, не гнався за званнями, на жаль, і вони (звання) теж. Знаю, тепер Час віддасть належне його видатній науковій спадщині.

Вічна шана і пам'ять Олександру Миколайовичу, і Царство Небесне.


Григорий Полотовский

Уважаемые коллеги!

Александр Николаевич Шарковский в 2009 году был в Нижнем Новгороде,
где участвовал в мероприятиях, посвящённых 100-летию со дня рождения академика Н.Н. Боголюбова.
У меня имеются 9 лично сделанных мной фотографий, на которых
Александр Николаевич с Л.П. Шильниковым, с А.Д. Сухановым и на общих фотографиях с участниками. Если они Вам интересны, сообщите электронный адрес, по которому можно выслать фотографии.


Ірина Чумакова

Спасибо за теплые, добрые слова о моем дедушке.
Он был очень скромным, добрым, любящем и любимым. Был заботливым, справедливым, всегда советовал и помогал, и очень был занятым своей работой.
В последний год, несмотря на тяжелое время и проблемы со здоровьем, он всегда переживал за свою работу: книгу "Порядок Шарковского", опубликованную в Шпрингер в августе 2022 г. и статьи, которые должны были быть опубликованными в этом же году.

В память о нем, мы хотим собрать воспоминания коллег, знакомых, друзей и сформировать это все в сборник/книгу. В связи с этим был создан почтовый ящик sharkovsky.memories@gmail.com. На эту почту можно присылать аудиозаписи, видео, фото и другие материалы с совместных конференций, встреч, а также личные воспоминания и истории.

-----

Дякую за теплі, добрі слова про мого дідуся.
Він був дуже скромним, добрим, люблячим та любимим. Був дбайливим, справедливим, завжди радив, допомагав, та був дуже зайнятим своєю роботою.
В останній рік, незважаючи на важкий час та проблеми зі здоров'ям, він завжди переживав за свою роботу: книгу "Порядок Шарковського", опубліковану Шпрингером у серпні 2022 р. та статті, які мали бути опублікованими цього ж року.

На згадку про нього ми хочемо зібрати спогади колег, знайомих, друзів і сформувати це все в збірник/книгу. У зв'язку з цим було створено поштову скриньку sharkovsky.memories@gmail.com. На цю пошту можна надсилати аудіозаписи, відео, фото та інші матеріали зі спільних конференцій, зустрічей, а також особисті спогади та історії.

-----

Thank you for the kind words about my grandpa.
He was very modest, kind, loving, and loved. He was caring, fair-minded, always advised and helped, and was very busy with his work.
In the last year, he always worried about his work (a book that was published in August 2022 by Springer and articles that were planned to be published in the same year), despite the difficult time and bad state of health.

In memory of him, we want to collect the memories of colleagues, acquaintances, and friends and put them all into a storybook. In this regard, the mailbox sharkovsky.memories@gmail.com was created.
You can send videos, photos, and other materials from joint conferences, and meetings, as well as personal memories and stories to this sweat.

Iryna Chumakova


Iryna Chumakova

Oleksandr Mykolayovych Sharkovsky personal website where you can find his CV, bibliography, and useful links to his work:
https://imath.kiev.ua/~asharkov/




Усі права захищені © 2007 Інститут Математики