Видатні вчені, що працювали в Інституті

Кравчук Михайло Пилипович (1892-1942)


М.П. Кравчук -- видатний український математик першої половини 20-го століття, дійсний член Української академії наук, один із засновників Інституту математики Академії наук УРСР, котрий вніс фундаментальний вклад у різні галузі математики, а саме: алгебру, теорію чисел, теорію функцій, теорію диференціальних та інтегральних рівнянь , теорію ймовірностей, математичну статистику. Все його багатогранне творче і громадське життя тісно пов’язане з нау-ковими установами, вищими навчальними закладами, школами України. Жодна подія у створенні математичної науки в Україні не сталася без його причетності до неї. Перші українські школи в містах та по селах, перші курси, перші українські університети (народний та державний -- обидва у Києві), українська математична термінологія і наукова мова -- нічого цього не можна собі навіть уявити без найактивнішої участі М.П. Кравчука в їх заснуванні й подальшому розвиткові.


Народився Михайло Пилипович 27 вересня 1892 р. на Волині, в селі Човниці (нині Ківерцівський район) , в сім’ї землеміра. У 1901 р. разом з батьками переїхав до Луцька, де в 1910 р. закінчив із золотою медаллю гімназію. Цього ж року вступив на математичне відділення фізико-математичного факультету Київського університету, по закінченні якого з дипломом 1-го ступеня (1914 р.) був залишений там як професорський стипендіат для підготовки до наукової й викладацької роботи.


Після повалення царизму М.П. Кравчук повністю присвятив себе розбудові молодої української науки, середньої та вищої школи, вихованню талановитої молоді, і робив це послідовно і наполегливо. Свою педагогічну і громадську роботу він завжди поєднував з широкою та розмаїтою науковою творчістю. Низка його фундаментальних результатів з теорії змінних матриць, теорії білінійних форм та лінійних перетворень лягла в основу докторської дисертації, захищеної ним у 1924 р. , а в 1925 р. йому було надано звання професора. Михайло Пилипович був членом математичних товариств Франції, Німеччини, Італії.. 29 червня 1929 р. він був одностайно обраний дійсним членом ВУАН.

М.П. Кравчук – автор понад 180 наукових праць, у тому числі 10 монографій, із різних галузей математики. Широко відомими у світовій математичній літературі стали наукові терміни, що носять його ім’я, такі, як ”многочлени і q-многочлени Кравчука”, ”q-функції Кравчука-Мейкснера”. Він по праву вважається одним із найвидатніших алгебраїстів 1-ої половини 20-го століття.


Самовіддана праця М.П. Кравчука в ім’я розбудови української науки, його непересічний викладацький хист і авторитет серед студентів та молодих науковців не могли пройти непоміченими. 21 лютого 1938 р. його заарештували, звинувативши у стандартному для тих літ наборі стереотипів контрреволюційної діяльності : український буржуазний націоналіст, шпигун і т.п. 23 вересня 1938 р. Михайло Пилипович був засуджений до 20 років тюремного ув’язнення і відправлений на п’ятирічне заслання на Колиму. Три каторжних зими і літа відбув він там, хворий і пригнічений несправедливістю, а 9 березня 1942 р. пішов на віки вічні у колимську мерзлоту. Реабілітований посмертно 15 вересня 1956 р.


У 1992 р. Інститут математики НАН України провів ряд заходів по вшануванню пам’яті Михайла Пилиповича , присвячених 100-річчю від дня його народження. Зокрема, було організовано Міжнародну конференцію пам’яті М.Кравчука з відвіданням його батьківщини , установлено меморіальні дошки у Києві та Луцьку. За поданням інституту, ім’я Михайла Пилиповича Кравчука включене до Календаря ЮНЕСКО (1992-93 рр.) річниць видатних людей та історичних подій. Упродовж багатьох років Національний технічний університет КПІпроводить наукові конференції імені академіка Кравчука. На одній з алей університетського парку споруджено пам’ятник цьому видатному вченому , на постаменті якого викарбовано його слова: Моя любов – Україна і математика. У с. Човниця відкрито музей М.П. Кравчука. А нерукотворним пам’ятником Михайлові Пилиповичу стало привітання з Єрусалима учасникам Міжнародної конференції, присвяченої 100-річчю від дня народження М.П. Кравчука, що відбулась в Інституті математики, відомого математика С.І. Зуховицького:” Україна має право пишатися своїм видатним сином, прекрасним Вченим і чудовою Людиною, своїм академіком Кравчуком, загубленим у кривавих катівнях сталінського режиму в розквіті своєї наукової й громадської діяльності. Красивий, з обличчям Христа і дуже розумними очима, він усією душею любив свою батьківщину-Україну, її народ, мову цього народу, якою він користувався як на лекціях, так і вдома, і яка з вуст його звучала як пісня.”

Усі права захищені © 2007 Інститут Математики